Tipy na výlet

Cykloturistika, inline bruslaři

Pasohlávky a celý region Vás k cykloturistice přímo vybízí. Krajinu kolem Pasohlávek a Pálavských vrchů protkává síť kvalitních značených cyklostezek, včetně několika dálkových a mezinárodních tras. Na stezky se proto můžete vydat bez obav. Trasu si lze samostatně naplánovat podle fyzické zdatnosti nebo Vašich zájmů.

Lednicko Valtický areál

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb, například kaple, kolonády, umělou zříceninu či vítězný oblouk.

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, jižně od nádrže Nové Mlýny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Pálava byla v roce 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickou rezervací UNESCO. Nejvýznamnějšími výchozími body pro turistiku je Mikulov a Pavlov. Oblast s mnoha jedinečnými druhy rostlin má také vynikající polohu pro pěstování vinné révy.

Mikulov

Starobylé město Mikulov nabízí vyžití a rekreaci opravdu všem milovníkům pěší turistiky, historie, přírody, koupání a vodních sportů, cyklistiky a v neposlední řadě milovníkům vína. Pro milovníky pěší turistiky a historie má Mikulov a jeho blízké okolí co nabídnout, na historickém náměstí se nachází sgrafitový dům U Rytířů, kostel Sv. Václava, sousoší Nejsvatější trojice a Liechtensteinská, později Dietrichsteinská hrobka. Na náměstí a jeho nejbližší okolí majestátně zhlíží Mikulovský zámek.

Z bohaté historie se může Mikulov dále pochlubit židovskými památkami, zejména Synagogou, Židovským hřbitovem a Mikví – židovskou lázní. Pokud chcete mít Mikulov jako na dlani, není nic jednoduššího, než se vypravit po Křížové cestě na Svatý Kopeček na jehož vrcholu je Kostel Sv. Šebestiána se zvonicí. Rovněž rozhledna Kozí hrádek stojí za navštívení, to, že je otevřeno poznáte podle vyvěšené vlajky. V těsném sousedství Mikulova se nachází Lednicko-Valtický areál, kde můžete navštívit Lednický zámek, který je součástí památek UNESCO.

Pro milovníky přírody je určeno celé okolí Mikulova, které je součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava a pod jedním z vrchů Turold se nacházejí jeskyně Pod Turoldem.Pro milovníky koupání a vodních sportů je zde koupaliště a 15 km vzdálené Novomlýnské nádrže, kde kromě koupání můžete provozovat windsurfing, kiteboarding a yachting.Pro milovníky cyklistiky je zde nespočet cyklistických tras a pokud jsou zároveň milovníky dobrého vina, určitě nepohrdnou několika vinařskými stezkami, z nichž některé prochází i příhraničními oblastmi Rakouska.